Zanjan University of Medical Sciences پست الكترونيك · درباره دانشگاه · اخبار دانشگاه · نقشه پايگاه · كتابخانه · English
شناسه کاربری رمز عبور ثبت نام در پایگاه | فراموشی رمز
:: صفحه اصلی ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با شهرستان خدابنده::
آشنایی با بیمارستان::
حوزه ریاست::
حوزه مدیریت::
حوزه مدیریت پرستاری::
اخبار::
دفتر بهبود کیفیت و اعتبار بخشی::
بخشهای بیمارستان::
واحد های پاراکلینیکی::
درمانگاه تخصصی::
واحد فناوری اطلاعات (IT)::
راهنمای بیماران::
آموزشی::
ارتقاء سلامت::
راهنمای همکاران::
شناسنامه خدمات ::
بخش نامه ها و دستورالعمل ها::
فرم گزارش دهی خطا::
واحد رسیدگی به شکایات::
مزایده و مناقصه::
سامانه تدارکات الکترونیکی دولت::
آرشیو اخبار::
گالری::
میز خدمت::
بیانیه حریم خصوصی مرکز::
بیانیه سطح توافق خدمات::
دستورالعمل به روز رسانی سایت::
پشتیبانی از افراد کم توان::
::
فرم گزارش خطا

..
ویژه مراجعین
..
تماس با ما

آدرس:
زنجان، خدابنده، خیابان شفا
بیمارستان امیرالمومنین (ع)

تلفن:
02434224301
02434224309

نمابر:
02434224309

سامانه پیامکی:
10004224300000


 

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
میزان رضایت شما از مطالب وب سایت به چه میزان است ؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
نظرسنجی
میزان رضایت شما از خدمات ارائه شده در بیمارستان به چه میزان است؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
نظرسنجی
میزان رضایت شما از واحد فناوری و اطلاعات (IT) در سال جاری چگونه هست؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
:: آنژین صدری ::
 | تاریخ ارسال: 1393/9/17 | 

آنژین صدری چیست و چه باید کرد؟

واژه آنژین صدری به دوره های زودگذر درد قفسه سینه گفته می شود که ریشه آن کم خونی عضله قلبی است. کلا اگر مقدار خونی که به عضله قلب می رسد، نتواند نیازهای آن را مرتفع کند، درد قفسه سینه، ایجاد می شود. از عوامل عمده این وضع می شود به مواردی هم چون کاهش فوری جریان خون در عروق عضله قلبی(مانند افت فشار خون یا انسداد عروق)، فزونی احتیاج به جذب خون در عضله قلبی(در موردی چون ورزش) و ترکیبی از دو حالت یاد شده اشاره نمود. بیمار مبتلا به کم خونی عضله قلب احتمالا درد ناحیه قفسه سینه را حس می کند. چنین دردی گاه به نواحی شانه، گردن، فک تحتانی و یا پشت مریض هم سرایت می کند. برخی از بیماران هم تنها از درد ناحیه پشت استخوان جناغ شکایت دارند که بعضی اوقات خاستگاه آن را اشتباها به ناراحتی های گوارشی همانند سوءهاضمه مربوط می دانند. گویی سبب پیدایی درد، تشکیل اسیدلاکتیک یا کشیدگی فزون از حد عضله قلبی است. کشش این عضله موجب تحریک رشته های عصبی قلب می شود که در گستره وسیعی پراکنده اند. دامنه پراکندگی این رشته های عصبی را می توان به منزله علت گستردگی نقاط دردناک حاصل از کم خونی عضله قلبی دانست.

     

آنژین صدری عمدتا به سه دسته«پایدار»، «ناپایدار» و«متغیر» تقسیم بندی می گردد. به منظور تشخیص نوع آنژین در بیمار مبتلا، باید اطلاعات کاملی پیرامون شرایط پیش از رخداد آنژین، دور، شدت و بسامد(دفعات) درد از او گرفت. آنژین پایدار که وقوع آن با در نظر گرفتن عوامل به وجود آورنده مثل ورزش، فشارهای عاطفی و هیجانی، افزایش دمای بدن، فزونی رطوبت یا صرف غذای سنگین روی می دهد؛ بر اثر افزایش نیاز عضله قلب به اکسیژن پدید می آید. این گونه آنژین، معمولا با استراحت یا مصرف نیتروگلیسیرین زیر زبانی در عرض پنج دقیقه از بین رفته و کوچک ترین افزایشی در شدت یا دفعات پیدایش درد احساس نمی شود. بروز آنژین ناپایدار را نمی توان پیش بینی کرد و درد اغلب فزون تر از نیم ساعت به درازا می انجامد. امکان بروز آنژینی از این دست حتی در حالت استراحت هم وجود دارد و شدت، دوره و دفعات درد روزبه روز افزون می گردد. استراحت و مصرف نیتروگلیسیرین معمولا کمکی به کاستن از درد این گونه بیماران نمی کند. چه بسا آنژین صدری ناپایدار، نشانی از پیدایی سکته قلبی بوده و یا از نزدیکی وقوع آن خبر می دهد. آنژین متغیر به سبب انقباض ناگهانی عروق قلبی به وجود آمده و ممکن است با تصلب شرایین توام باشد. طبق معمول درد شدید بوده و حتی موقع استراحت(به ویژه شب هنگام یا صبح زود) هم، بیمار را می آزارد. معمولا طی دوره آنژین، بیمار رنگ پریده است و دچار تنگی نفس و تعریق شدید می شود. امکان دارد صداهای قلبی و نوار قلب طبیعی و یا با تغییراتی همراه باشد. عکس برداری با مواد رادیو ایزوتوپ، آزمایش(تست) ورزش، اکوکاردیوگرافی و آنژیوگرافی از روش های تشخیص برای تعیین وضعیت بیماری فرد مبتلاست. هدف از درمان شخص مبتلا به آنژین صدری، کاهش نیاز اکسیژن عضله قلبی، افزایش میزان اکسیژن دریافتی عضله مزبور و یا ترکیبی از این دو حالت است. در درازمدت، این کار با تجویز دارو و اصلاح برنامه غذایی و روش های ناصحیح زندگی بیماران امکان پذیر می گردد. از نیترات ها می توان به منظور افزایش موقتی قطر عروق خونی سود جست. اما باید دانست که این داروها در مواردی هم چون تصلب شرایین اثرات محدودی دارند. در صورتی که با وجود مصرف داروهای یاد شده، شدت و دفعات وقوع آنژین افزوده شد، کاربرد راه کارهایی چون ترمیم رگ ها(آنژیوپلاستی)، تراشیدن عامل مسدود کننده عروق قلبی، نصب مجرای مصنوعی در داخل عروق قلبی و یا پیوند عروق قلبی ضرورت دارد. در هر صورت، برای کاهش ضایعات حاصل از امراض قلبی، هر فرد بالغ باید بداند که نشانه های بیماری های قلبی مثل درد قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس و بروز حالت غش را به پزشک خبر دهد. از استعمال دخانیات خودداری ورزد و از یک برنامه غذایی مناسب پیروی کرده و به حد کافی فعالیت جسمانی داشته باشد.

 

آنژین، حمله قلبی نیست و موجب آسیب همیشگی هم به قلب انسان نمی گردد. ولی نشانه ای معمول از بیماری رگ های تغذیه کننده قلب(کرونر) است. در صورت داشتن آنژین، ممکن است علایم زیر را در خود مشاهده کنید.
- فشار، احساس تنگی و فشردگی در قفسه سینه، پشت، بالای دست ها یا شانه ها.
- سوء هاضمه یا نوعی احساس سنگینی معده.
- سوزش یا درد در گلو، فک یا سینه.
- بی حسی یا سوزن سوزن شدن.
- تنگی نفس.

آنژین در چه مواقعی اتفاق می افتد؟

این پدیده معمولا در حین ورزش یا کمی پس از ورزش، فعالیت بدنی، حادثه ای هیجان انگیز و به ویژه فشار روانی، بعد از یک غذای مفصل یا در معرض آب سرد قرار گرفتن، روی می دهد. البته آنژین موقعی استراحت هم احتمالا رخ می نماید.

نشانه های درد آنژین صدری

نشانه های آنژین متفاوت است و درجه احساس ناراحتی از ملایم تا شدید تغییر می کند. احساس ناراحتی در هر یک از نواحی زیر و یا ترکیبی از آن ها ممکن است ایجاد گردد:
- در میانه سینه یا تمام قسمت بالایی آن یا زیر و پشت جناغ سینه.
- با حالت سنگینی، فشار و گرفتگی در سینه همراه است.
- تدریجا افزایش یافته، به حداکثر رسیده و آهسته آهسته کاهش می یابد.
- بین دو تیغه شانه.
- امکان دارد به بازوی چپ و فک یا قسمت داخلی دست راست از زیر بغل تا زیر آرنج داخل دست چپ تا مچ برسد.
- قسمت مرکزی و پایین گردن - دو طرف گردن و فک از یک گوش به گوش دیگر.
- بالای شکم؛ وقتی آنژین در این ناحیه روی می دهد، غالبا با سوءهاضمه اشتباه می شود.
- درد معمولا خیلی شدید نیست، ولی ناراحت کننده و مولد اضطراب است.
- زمان درد 2 تا 5 دقیقه بیشتر نیست.
- استراحت و نیترو گلیسیرین زیر زبانی آن را ساکت می کند.
- اثر نیترو گلیسیرین حدودا سه دقیقه بعد ظاهر می شود.

دردهایی که اشتباه گرفته می شوند:

- دردهایی با منشا عضلانی و استخوانی.
- دردهایی با منشا گوارشی(مری، مده، اثنی عشری).
- دردهایی با منشا پرده دور ریه(پهلو).
- دردهایی با منشا پرده دور قلب(پریکاره).

عوامل شروع کننده آنژین صدری

فعالیت جسمی شدید، صرف غذای سنگین، قرار گرفتن در معرض هوای سرد و فشار های روحی و روانی از عوامل آغاز کننده این بیماری هستند.

هشدارهای کلی راجع به آنژین صدری 

1ـ ناراحتی و فشار در قفسه سینه: مهم ترین نشانه آنژین صدری، احساس ناراحتی در قفسه سینه است. مثلا مرد 60ـ50 ساله ای به علت احساس ناراحتی در ناحیه قفسه سینه به پزشک مراجعه نموده است. او این حالت را به صورت احساس فشار، خفه شدن، فشردگی انقباض یا سنگینی(گویی چیز سنگینی را روی سینه اش گذاشته اند) بیان می کند. فقط عملا به ندرت از درد حرفی به میان می آورد. در برخی موارد، بیمار از درد شانه چپ یا هر دو بازو و دست ها(در سمت انگشت کوچک) شکایت می کند. گاهی اوقات درد را در پشت، گردن، فک، دندان ها، قسمت فوقانی شکم احساس می کند. درد آنژینی که در محلی خارج از سینه احساس می گردد، درد«منتشر شونده» نامیده می شود زیرا از عضله قلب سرچشمه می گیرد، اما در بخش هایی از بدن که دور قلب هستند، احساس می گردد.
- درد در موقع فعالیت بدنی به سراغ بیمار می آید و با نشستن و یا دراز کشیدن و استراحت کردن برطرف می گردد.
- درد آنژینی معمولا کمتر از 5ـ3 دقیقه طول می کشد و فقط در موارد نادر بیشتر از 30ـ20 دقیقه باقی می ماند.
2ـ تنفس های کوتاه.
3ـ تعریق فراوان.

چه باید کرد؟

1ـ استراحت کامل و قوت قلب؛ از لحظه ای که علایم آنژین ظاهر شد به هیچ وجه اجازه ندهید بیمار فعالیتی داشته باشد - حتی قدم زدن و ایستادن. بیمار را بنشانید و به وی قوت قلب بدهید.
2ـ قرص، زیر زبان او بگذارید؛ اغلب بیمارانی که از درد مزمن آنژین صدری رنج می برند، با تجویز پزشک از قرص نیتروگلیسیرین استفاده می کنند و یا آن غالبا برای اشخاصی تجویز می شود که از آنژین ناشی از رگ های تغذیه کننده قلب رنجورند. این ماده، رگ های خونی را منبسط می کند تا خون اکسیژن دار بیشتری بتواند به عضله قلب برسد. وقتی عضله قلب، خون و اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کرد، اختلال به وجود آمده در کارش برطرف می شود.
3ـ نیروی امداد پزشکی را آگاه سازید یا بیمار را به بیمارستان منتقل کنید. توجه داشته باشید که بیمار باید فقط در وضعیت نشسته یا نیمه نشسته به بیمارستان منتقل شود.

مهران بیگدلی

بخش اورژانس

 

 


دفعات مشاهده: 3583 بار   |   دفعات چاپ: 539 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
بیمارستان امیرالمومنین(ع) خدابنده Amiralmomenin Hospital of Khodabende